2013. december 22., vasárnap

Karácsonyi album 2013. - 3. A belső oldalak

 Bocs, hogy ilyen későn jöttem, de kissé mozgalmasak voltak az elmúlt hetek: a gyerekek felváltva lettek betegek, illetve munkába álltam, s így most egy kicsit késve, de annál nagyobb szeretettel mutatom, hogyan készül az albumom.

Folytassuk a December Napjai albumunk készítését! 

Mivel ugyanebből a papírkészletből készítettem az adventi kalendáriumom, ezért első lépésként az egész lapokat körbetintáztam és egyből beleragasztottam az albumba. Ez azért volt nagyon jó, mert már körvonalazódott az album végleges formája! Most kivételesen nem alkottam terveket, mert a pillanatnak akartam élni, amikor megalkotom az oldalt. Ez most nagyon jól jött ki, hiszen egy-egy képre alkottam tovább az egész oldalt. A képeket előtte pár perccel nyomtattam ki, ami tovább motivált a tökéletes megvalósítás felé. Fontos volt számomra, hogy a belső oldalaknál az egyszerűségre, átláthatóságra törekedjek, mert nem akartam, hogy elnyomja a képeket az oldalak díszítettsége. Ezért vannak olyan oldalak, melyek csak egy képet tartalmaznak, és olyanok is, melyek több képet foglalnak magukba. De nézzük sorba az oldalpárokat!

Az első oldalpár


Elsejét kapásból egy zsebes elrendezéssel kezdtem, hiszen nagyon mozgalmas nap volt ez számunkra! A zsebre ragasztottam két képet a két nagyobb gyerkőcömről, akik nagy-nagy lelkesedéssel díszítették a lakást. A zsebekbe kerülő tagek is különlegesek az idén, hiszen a netről töltöttem le. (Érdemes bepinnelni az ilyen jó kis lelőhelyeket, mert sosem tudni, mikor jönnek jól!)
A választott mintás kartonra Prima szegélypecséttel pecsételtem a lap tetejére, ami egy nagyszerű keretet adott neki. A borítón elkezdett karácsonyi dal első sorával folytattam a díszítést. 

A második oldalpár


A bal oldalon a kép alá csak tortacsipkét és gézdarabot tettem, illetve a kép jobb alsó sarkába a napot, mikor készült. A bal oldalt először lefestettem itt-ott temperával, majd 3 képet helyeztem el rajta. Mint látod, ide is került géz, hópihe és zsinór is. A napi történéseket a kis zsebek rejtik, amelyek a két oldal között láthatóak.

Harmadik oldalpár

A baloldali egy hatalmas zseb, amibe a Mikulás leveleit rejtettem. Ezeket kapták a gyerekek 5-én este, a saját Mikulás levelesládájukba. A zsebet a gyerekek képe tölti ki. Mikulásvirágon, dátumon és hópihén kívül csak a kotta következő sora kapott helyet, mely a levelek mögött húzódik meg.
A jobboldalon, egy plasztik kártya segítségével, festettem le az alapot. Erre téglás háttérpecsétet tettem, ami nagyon jól kiemeli az itt szereplő képeket. A komment a "falra" került.

Negyedik oldalpár

Ezek olyan oldalak, ahol maga az alapkarton az, ami díszíti oldalt. Három hangsúlyos kép került itt elhelyezésre, amit csak egy tortacsipke emel ki az alapról. A két oldalon csak chipboardok, hópihék, kotta, és hímzőfonal az, ami dekorációs célokat szolgál. A két oldal között itt is zsebek rejtik a sztorikat. Ezeket a zsebeket nyomtatott képekkel, illetve pecsételt, lyukasztott alakzatokkal dekoráltam.

Ötödik oldalpár:

Ez az előző oldalpár párja, azzal a változtatással, hogy a jobb oldalon egy nagy zseb rejti a képeket, amiket a fényképész készített a gyerekekről az oviban.

Hatodik oldalpár


Két hangsúlyos képet helyeztem el ezeken az oldalakon, ezért ezeket arany krepp papírral, valamint textillel emeltem ki. Ezeken kívül itt is megtalálható a géz, hópihe, mikulásvirág, és a chipboardok.

A hetedik oldalpártól a végéig


Stencil és tempera segítségével különböző háttereket próbáltam ki két oldalon. Nagyon tetszik, érdemes kipróbálnod! Tedd a stencilt az alapra, és egy plasztik kártya vagy speciális kanál segítségével vigyél fel temperát, vagy bármely más sűrű anyagot (pl. hópaszta) a stencilre, és egyengesd szét, majd óvatosan emeld le róla. Az eredmény egy egyedi, de annál különlegesebb háttér lesz, amit a fantáziád szerint alakíthatsz tovább. Én, mint említettem, kétféle oldalt készítettem: az egyiknél az alapkarton mintájára kentem fel különféle stencileket, míg a másiknál először fehérrel festettem le az alapot, majd erre stencileztem. Nagyon érdekes lett tőle a hátterem!
A maradék oldalaim nagy része zsebes elrendezésű, amihez fehér kartont használtam. Erre ragasztottam fel minden kimaradt mintás kartondarabom. A szegélyeket széllyukasztóval készítettem. A dekorációk ezeknél is hópihe, kotta, chipboardok, mikulásvirágok.





Happy mail-es levelezésem folyamán, kaptam Didótól egy nagy, pöttyös borítékot, ami nagyon illett ebbe az albumba, így muszáj volt beletennem. Ez lett a 25-26-i napoknak a tasakja. Fehér, krétahatású tollal ráírtam mindent: családi látogatások, családtagok nevei. Mivel Didótól kaptam egy különleges tollat is, így azt is erre ragasztottam fel. Nagyon köszönöm neked!



További szép estét!
E

2013. december 2., hétfő

Karácsonyi album 2013. - 2. Borító díszítése

Előző cikkben odáig jutottunk, hogy megfestettük illetve pecsételtük az alapokat. Míg azok száradnak, befejezzük az albumkötést. 
Vágjunk az albumunk magasságával megfelelő hosszúságú és kb 5 cm széles alapkartoncsíkot. Mérjünk le belőle 1,5 cm-t, és hajtsuk meg. Illesszük rá az albumunkra. Az alapot a gerinc mentén óvatosan nyomjuk össze, tartsuk meg és mérjük rá az áthidaló elemet. Egy ceruza segítségével jelöljük meg, hol lesz a következő hajtás. Mérjük ki vonalzó segítségével, majd hajtsuk meg. Ha jól dolgoztunk, akkor tökéletesen illeszkedik az alapra, így ekkor már csak fel kell ragasztanunk.

Érdemes a gerinc burkolásával kezdenünk az album díszítését. Általában nem ezzel szoktam, de most pont erre van szükség. A gerinc szélességénél kb 3 cm-rel szélesebb csíkot vágjunk egy erőteljesebb színű, karácsonyi papírból. Ragasszuk fel, és most erősítsük fel az előzőleg megfestett, pecsételt alapot! A gerinc és a fedőlap találkozásához egy sorminta lyukasztóval készített motívumot illesztettem. Nálam ez napsárga színű. Mivel találtam egy-egy zöld színű, karácsonyi feliratos papírcsíkot, így azt a gerinc két végére ragasztottam úgy, hogy átlógjon a fedő- és hátlapra.


Tervezzük meg a keretet, amibe a karácsonyfát szeretnénk tenni!
Ha nincs otthon ehhez hasonló karácsonyi kereted, mint nekem, akkor el is készítheted! Mutatom, hogy kell!
Vegyünk elő egy irományfedelet és rajzoljunk rá 9,5 x 13,5 cm-es négyzetet, majd ebbe egy 0,5 cm-rel kisebb négyzetet! Így már szépen ki is rajzolódott a körvonala a keretünknek. Szabad kézzel rajzoljunk a bal felső sarokba magyalleveleket. Ha nem megy, keressünk rá a neten! Mindenképp egyszerű legyen, mert azt könnyebben ki tudjuk vágni! Ezek után már nincs más dolgunk, mint szikével/művészkéssel kivágni azt! Kissé időigényes és babaramunka, de megéri! Ha kész, fessük le a leveleket zöld akrillal, a termésüket piros akrillal, majd a keretet Walnut stainnel, vagy más sötét színű festékkel. Amint megszáradt, ragasszuk fel a megfelelő helyre!

Fenyőfatervezés
Ehhez különböző vastagságú és hosszúságú papírcsíkokra lesz szükség. Nem kötelező feliratosnak lennie; a lényeg, hogy karácsonyi mintás legyen. Én két fenyőfát terveztem bele. Az egyiket síkban ragasztottam a keretbe, míg a másikat 3D kockával emeltem ki. Mivel az alsó csíkokat is egymástól elmozdulva ragasztottam, így a felső réteggel is ekként bántam. Az alsó réteg felragasztása után érdemes egy kicsit fehérrel befesteni a fenyőágak széleit a jobb hatás érdekében!
Ha már dupla rétegben dolgoztunk a fenyőfán, akkor duplának kell lennie a csillagnak a fa tetején!


Díszítés
A bal alsó - és a jobb felső sarokba tegyünk mikulásvirágokat. (Szerencsére pont ez a néhány darabom volt még itthon, így nem kellett készítenem! De, ha neked nincs otthon, akkor innen el tudod lesni, hogyan kell készíteni!) Ahhoz, hogy egy kicsit kiemeljük őket, fehér lyukasztott virágokat tegyünk alá!
Ezek után 3 hópehellyel dobjuk fel a látványt! Ez lehet chipboard, lyukasztott motívum, rád bízom. Tervezzük meg a helyét, fessük le fehérre, ha szükséges, majd kenjük át a felületét csillámos ragasztóval! Száradás után ragasszuk fel a megfelelő helyre.
A keretre itt-ott kenjünk egy kis hópasztát, vagy bármilyen más pasztát, amivel havas felületet tudunk produkálni! Nálam ez üvegszálas paszta. Míg szárad, válasszuk ki az évszámot a chipboardok közül, ragasztózzuk le speciális, hődomborításhoz használt ragasztóval és piros domborporral szórjuk le, majd óvatosan égessük a felületre, hőlégfúvó segítségével. (Én felragasztás után domborítottam, és majdnem felgyújtottam az albumom! De legalább még jobb lett a színe! :) )
Ha esetleg még mindig úgy éreznénk, valami hiányzik még, akkor vegyünk elő egy szegéllyukasztót! Készítsünk egy pirosas mintás kartonból és egy fehér alapkartonból szegélyeket, majd ragasszuk fel a jobb alsó és a bal felső szegélyhez úgy, hogy a fehér szegély legyen alól! Mindenképp az album széléhez legyenek illesztve, mert nemcsak jobb látványt nyújt majd, hanem egységesebbé is teszi a látványt! A szegély hosszúságát rád bízom! (Megsúgom, nálam 7,5 cm.)
A bal felső sarokba egy chipboardot, valamint egy dal címét tettem. Ez a dal fog végigvezetni az album minden egyes oldalán!

Hátlap
Most térjünk át a hátoldalára! Erre az oldalra ugyanolyan szegéllyukasztóval és papírral készítsünk motívumot, mint az előző oldalon, és ragasszuk fel a gerinc és a hátlap találkozásához! Ezek után kétféle misttel fújjunk a felületre: kékkel alul és felül teljes szélességben (használhatunk hozzá stencileket is), illetve a sarkokban sötétebb, nálam arany-barna, színnel.
Legközelebb a belső oldalakkal foglalkozunk (1-12 nap)!

További szép napot!
E

2013. december 1., vasárnap

Adventi kalendárium/Advent Calendar tutorial

Az idén egy számomra nagyon kedves adventi kalendáriumot terveztem meg, és készítettem el. Ehhez hasonlóakat láttam a nagyobb webáruházak polcain, persze fából és nagyon drágán, de hiába, szerelem volt első látásra. Egyszerűen muszáj volt egy sajátot eszközölnöm! Mivel tudtam, mekkora méretben szeretném elkészíteni, így már jóval egyszerűbb volt megterveznem a belső kis dobozokat. A gyerekeimnek, a páromnak, a klubtársaimnak, sőt mindenkinek, aki erre téved, nagyon tetszik! 

Az elkészítéshez kb 1 teljes napra van szükség.



Amire szükségünk van:
5-6 db irományfedél
enyvezett ragasztószalag
karácsonyi mintás papírok, csomagolók, szalvéták, bármi
számok
akril festék (ami illik a papírhoz)
díszítésnek: ki mit szeretne még rá

Kis dobozok - Leírás:
23 db 6x6 cm dobozra és 1 db 12x6 cm-es dobozra van szükség.


A kis dobozokhoz eltérő méretű négyzeteket kell vágnunk, hogy pontosan 6x6 cm-esek legyenek. Kell 2 db 6x6 cm, 2 db 5,9 x 5,8 cm, és 1 db 5,8 x 6 cm-es.
Az 5,8 x 6 cm-es lesz a dobozka alja. Ehhez kell hozzáigazítani a többi négyzetet.
Érdemes kiválasztani egy oldallapot, amely a doboz eleje lesz: egy kis nyílást vágjunk ide. Ez lehet félkör, négyzet. A félkör legegyszerűbb módja, ha egy érmét/vagy valami kerek formát rajzolunk át. Nem lesz tökéletesen kivágható, de egy kis ügyességgel eltüntethető! De erről később!
Tépjünk a ragasztószalagból egy olyan hosszú csíkot, amivel át tudjuk ragasztani a 3 négyzetet, vizezzük be, majd óvatosan ragasszuk fel a négyzetek alá. (Így könnyen lehet vele bánni!) Ismételjük meg a szabadon maradt négyzetekkel is. Ha kész, hajtsuk fel a négyzeteket, majd ragasszunk az oldalukra ismét egy hosszabb ragasztócsíkot. Figyeljünk az illesztésekre! Mivel marad ki sarok, amit nem fedett be, így azokat utólag mindenképp ragasszuk le, mert csúnya lesz festés után a kikandikáló lyuk!

A dupla doboz alapja 12x5,8 cm, oldalai 12x6 cm-esek és 6x6 cm-esek.

Ha készen vannak a dobozok, ajánlott azonnal lefesteni őket kívül-belül, mert a víz és a festék hatására könnyen deformálódhatnak. Amint ez megvan és meg is száradt, elkészíthetjük a tartót!

Tartó - leírás:
Az én tartóm szét kellett szedni, ugyanis a dobozokat hiába festettem le kívülről, belülről csak utólag színeztem. Ennek hatására a tartóm szűk lett, így bővítenem kellett.


A tartó körülbelüli méretei 33x33 cm. Azért körülbelüli, mert nem biztos, hogy sikerül mindenből azonos méretet vágni, és tökéletes lenne a ragasztás. Ebből a szempontból, biztos nem lesz két egyforma!

A megfelelő méretű darabokat (a fényképek között megtaláljátok a méreteket, és az alapokat) vágjátok ki, majd az enyvezett ragasztóval ragasszátok össze! Az oldalakat hajtsátok fel, és az éleket is ragasszátok át!
A polcok 6,5 cm mélyek legyenek. Ezeket ragasztás előtt, a dobozok segítségével, igazítsátok helyükre, jelöljétek be, majd a vonalra lefektetett polc egyik oldalát ragasszátok le! Hajtsátok át, és a vonalhoz igazítva (könnyen elmozdulhat még) ismét ragasszátok. Állítsátok fel, és rögzítsétek az oldallapokhoz! Ebben segíthet néhány ruhacsipesz. Így nem kell addig tartani, míg megszárad!


Száradás után fessétek le!

Díszítés
A dobozok elejére kb 5x5 cm-es mintás kartonokat/stb, valamint félkört is vágjatok! (Lehet tintázni a széleket, de nem muszáj!) Ragasszátok fel, majd a megfelelő számokat erősítsétek rá. Nem feltétlen kell minden számnak a doboz közepén lennie! Játszatok az elhelyezéssel, így sokkal könnyedebb, szebb lesz tőle!
Ha gondoljátok, lehet még rátenni szalagdarabokat, címkéket, lyukasztott hópihét stb. A lényeg: NE LEGYEN TÚLZSÚFOLT!

Említettem, hogy el lehet tüntetni a nyílás kevésbé tetszetős részeit. Vagy ragasszátok ide a számokat úgy, hogy egy kicsit rácsúszik erre a nyílásra vagy egy kis lyukasztott motívummal esetleg szalagdarab ráerősítésével lehet eltakarni.

A tartó oldalát is fedjük be papírral! Hogy szép legyen, 32 x 5,5 cm-es darabokat vágjatok ki, és ragasszátok fel. Így minden oldalról 0,5 cm-es keret emeli ki a papír motívumait.









Tanács:
Mivel 1 mm-es vastagságú kartonból készült, így egy idő után feltűnhet, hasa lett a polcoknak. Roppant egyszerű módon orvosolható a probléma (ha épp nem akarjuk a tartót átdolgozni), kipakoljuk a dobozokat, fordítsuk fejjel lefelé, és így tegyük bele a kivett tárgyakat. Volt, nincs hasa a polcoknak!

További szép napot!
E